Youtube Kanalını Profesyonelce Yönetmenin Yolları

Video pazarlaması son birkaç yılda muazzam bir patlama yaşadı. Yüksek kaliteli videolar oluşturmak ve iPhone’unuzu kullanarak YouTube’a hızlı bir şekilde video yüklemek her zamankinden daha kolaydır. Ancak sadece videolar oluşturmak, videoların izleyeceğini kimsenin garanti etmediği anlamına gelmez. Başarılı olmak istiyorsanız, YouTube kanalınızı nasıl tanıtacağınızı bilmeniz gerekir.

Nereden başlayacağını bilmiyorsan ve Youtube kanalını profesyonel bir şekilde yöneterek, başarıya ulaşmak istiyorsan, aşağıdaki maddeleri tek tek okuyarak, Youtube kanalını başarıya ulaştırabilirsin

1. İlgi Çeken Başlıkları Yazın

Kitlenizi oluşturmaya yönelik ilk adım insanların videolarınızı izlemeye başlamasını sağlamaktır. Başlıklarınız sıkıcı ve ilgi çekici değilse, kimse videolarınızı izlemek için tıklamayacaktır.

Mevcut videolarınızın başlıklarına bir göz atın. İnsanları tıklamaya yöneltecek kadar cazip midirler? Cevap hayır ise, iyileştirmenin yollarını arayınız.

2. YouTube SEO

YouTube, dünyanın ikinci büyük arama motorudur. Google’a benzer şekilde, insanlar bunu sorunlarına çözüm bulmak, belirli bir konuyla ilgili daha fazla bilgi almak veya bir cevap almak için kullanıyorlar. Sonuç olarak, organik arama, YouTube kanalınızı tanıtmanın en iyi yollarından biridir.

Başlıklar ve açıklama: Başlıklarınıza ve açıklamanıza hedef anahtar kelimeler ekleyin. Anahtar kelime fikirleri bulmanıza yardımcı olması için Keywordtool.io gibi bir aracı kullanabilirsiniz.

Videonuzda anahtar kelimelerden bahsedin: Videonuzda hedef anahtar kelimelerinizi söylemek, YouTube’un videonuzun ne hakkında olduğunu daha iyi anlamasına yardımcı olabilir.

Katılım: YouTube, videoların arama sonuçlarında nerede sıralandığını belirlemek için etkileşim (beğeniler, yorumlar, görüntüleme) kullanır.

Kategoriler: YouTube’a videolarınızı kimlerin göstereceğini daha iyi belirlemek için kategorileri kullanın.

Etiketler: YouTube’a içeriğinizle ilgili daha fazla bağlam vermek için kategorilere ek olarak videolarınıza etiketler de ekleyebilirsiniz.

3. Kitlenizin İstediğini Öğrenin

Ürettiğiniz her tür içerikle, kitlenizin istediği içeriğe ulaştığından emin olmak istersiniz. İster bir blog yazısı yazıyorsanız veya bir video oluşturuyorsanız, kitlenizi tanımaktan ve sizden ne tür bir içerik görmek istediklerinden başlayın.

Bu bilgiyi almanın birkaç yolu vardır.

Yeni başlamak istiyorsanız, rakiplerinize veya sektörünüzdeki diğer video yaratıcılarına bir göz atın. Videolarından hangilerinin en fazla görüntülemeyi ve etkileşimi aldığına bakın. Bu, kitlenizin hangi konularda öğrenmek istediği ve tercih ettiği videoların türü hakkında bir fikir verecektir.

Başka bir çözüm, zaten video yüklediyseniz, YouTubeAnalytics’e bakmaktır. YouTube, kitle demografi, konum, katılım ve diğer yararlı istatistikler hakkında ayrıntılı bilgi verir.

4. YouTube Topluluğu’nda Etkin Olun

YouTube çok aktif bir kullanıcı topluluğuna sahiptir. İster kendi videolarınızın ya da başkalarının yorum bölümünde olsunlar, insanlar hep konuşur ve yorum yapar.

Birisi gerçek bir yorum yaptığında, konuşmanın devam etmesini sağlamak için zaman ayırın. Kanalınız ne kadar büyük olursa, herkese cevap vermek o kadar zor olur. Ancak, başlangıç ​​aşamasındayken ve her videoda yüzlerce yorum almadığınızda, yorum yapmak çok daha kolaydır.

5. Özel Küçük Resimler Oluşturun

YouTube kanalınızı tanıtmak için kullanabileceğiniz en basit, ancak etkili taktiklerden biri, özel küçük resimler yapmaktır. Varsayılan olarak, YouTube videonuzdan bir ekran görüntüsü alır ve küçük resim için kullanır. Maalesef bazen çektiği görüntü, kamera veya geçiş ayarlamasında göz yorucu resimlerden oluşur ve bu da, videonuzu izleme isteyen kullanıcıları kanalınızdan uzaklaştırır. Youtube’nin seçtiği küçük resimler yerine kendi resimlerinizi belirlemeye çalışın.

Yüklediğiniz her video için özel küçük resimler oluşturmak için Canva veya Photoshop gibi bir araçlar kullanın. Hatta daha tutarlı ve güzel haline getirmek için belirli bir yazı tipi ve stille bir şablon oluşturabilirsiniz. Daha sonraki zamanlar, belirlediğiniz yazı tipi ve stili kullanmaya özen gösterin.

6. Videolarınızı Çapraz Tanıtın

Videolarınızın bir kısmını diğer videolarınız içinde tanıtmanızın yollarını düşünün. Örneğin, yeni bir videoda daha eski bir videoyu referans alın ve açıklamanıza bir bağlantı bırakarak izleyicilerin bulmasını kolaylaştırın.

Ayrıca, kişilerin diğer videolara gitmesine yardımcı olmak için ek açıklama kartlarını da kullanabilirsiniz. Ancak, insanların daha önce izledikleri videonun ortasında tıklamalarını önlemek için videoların sonuna kadar kartları eklemek için beklemeye çalışın. Videonun son saniyelerinde, eski videolarınıza bağlantılar koyarak, kullanıcıların kanalınızda fazla süre geçirmesini sağlamış olursunuz.

7. Kanal Reklamlarını Etkinleştir

YouTube’de reklam vermek istiyor, ancak ödeme yapmak istemiyor musunuz? Aslında YouTube’depek çok işletmenin haberdar olmadığı ücretsiz bir yol var. Buna Kanal Reklamı denir.

Kanal Reklamı, YouTube’nin videolarınızdan birini ön poz reklamı olarak ücretsiz görüntülemesine olanak tanıyan bir özelliktir.

Etkinleştirmek için İçerik Stüdyosu’na gidin. Daha sonra Kanal sekmesini ve Öne çıkan içeriği seçin.

Post Comment