Dikkat Çeken Reklam Hileleri

Görüntüler solda, yazı sağda Marka kendi ürününün reklam yaptığında, resmin solda, yazının ise sağda olmasına önem verir. Bunun en olası sebebi ise, beynimizin sağ yarımkürede tasvirlerin benimsenmesi ile sorumludur, Bunun yanısıra beyin görsel bilgiyi ayna efekti ile kabul eder. Resmin sağ tarafında bulunan tasviri benimsemek için onu ilk olarak çevirmek gerekecek. Tasviri sol tarafta yerleştirmekle beynin çalışmasını rahatlatacaktır.

Reklamlarda tarif edilen simanın yüz ifadesi anlaşılmaz olmalıdır

Beyin insan yüzünü analiz edince, onu daha önce karşılaştığı ifadeler ile karşılaştırılabilir. Beyin, gülümseyen veya üzgün yüz ifadesi görünce otomatik olarak insanın mutlu ya da üzgün olduğu hakkında sonuç çıkarmaktadır. Örnek olarak, Mona Lisa resim eserini gösterebiliriz. İnsan uzun yıllar boyunca saatlerce onun yüz ifadesini analiz etmişlerdir.

Ne kadar az olursa, o kadar iyidir

Çoğu insanın bildiği gibi, internetten film seyreden bir kişi, bu dosyada filmden daha çok reklam ile karşılaşır. Reklamı bloke eden teknolojinin ortaya çıkması ile girişimciler reklam gelirleri ile içeriğin kalitesi arasında denge korumaya ihtiyaç görmüşlerdir. Akıllı kişiler reklamın sayısını azaltır ve buna rağmen gelir kazanmaya devam eder. 

Zamanla evrim insanlara bir olguyu aşıladı ki, keskin bir sonlandırma travma getirebilir ve mümkün olan araçlarla onlardan kaçınmak gerekir. Bununla ilgili olarak tasarımda olan “keskin sonlandırıcı” kullanıcının beyninde bu üründen uzaklaşmalı olduğu hissini yaratır. Eğer örnek vermek gerekirse, Apple (yakın zamana kadar) ürünlerinin tasarımında keskin kenarlara yer vermedi.

Zaman kuralı

Sticky şirketinin yaptığı araştırma ortaya koymaktadır ki, eğer tüketici 1,5 veya ondan az bir süre içinde reklama bakıyorsa, yakında markası ve tüketiciye olan güvenini tekrardan tazelemesi gerekecektir. Reklama saniye içinde bakan tüketiciler reklamcılar için ciddi sorun yaratır. Fakat 1,5 ve daha fazla saniye içinde reklamın izlenmesi reklam verenler arasında “altın nokta” olarak adlandırılır.

Post Comment