Boston Matrisi Nedir?

Boston matrisi, ürün portföyünün yönetimi için kullanılan yaygın pazarlama aracıdır. Şirketin sahip olduğu tüm ürünleri karlılık ve gelecek potansiyeli açısından sınıflandırmayı sağlar.

Geçen yüzyılın 70’li yıllarında Boston danışmanlık ekibi tarafından oluşturulan matris hızlı pazarlamacıların beğenisini çekiyor. Bu matris basit ve açıktır ve toplam 2 kriter bazında ürün portföyü sistemleştirmeye sağlar.

Bu iki kriter ise şunlardır:

Pazar kesiminin gelişme dinamikleri;

Söz konusu ürünün rakiplerine oranla pazardaki payı

Birinci kriter pazarın perspektif ve çekiciliği, ikinci ise üretimin kendisinin çekicilik ve gelirliğini değerlendirmeye olanak sağlar.

Boston matrisi nasıl kuruldu?

Şirketin tüm ürün veya bölümlerini 4 gruba bölme sınıflandırma mümkündür.

Köpekler

Azalan pazar segmentinde düşük paya sahip olan ürünler nakit “yemek” le ve artırmakla meşguldür. Bu ürünlerin ne şimdiki dönemi, ne de geleceği vardır.

Sütlük inekler

Piyasanın önemli bölümü, fakat kesimin kendisi azalmaktadır. Ürünler önemli ölçüde gelir getirir, fakat piyasanın azalması dolayısıyla vadede üretemez.

Sorular veya sorunlu çocuklar

Piyasanın umut verici, gelişen kesimidir. Fakat sorunlu çocuğun kendisi henüz gelir getirmiyor, çünkü onun payı çok azdır. Neden soru işareti? Çünkü olayların hangi yönde gelişeceği belli değildir. Sorunlu çocuğun pazar payını artırmak mümkün ise o “yıldız” olabilir. Fakat bunun yanı sıra pazar payı uzun süre artmadıkça, pazar kesiminin kendisi ise yıllarca güncelliğini kaybetse ve azalmaya başlasa o “köpeğe” de dönüşebilir.

Yıldızlar

Gelişen umut verici pazarda büyük pay! İstenilen pazarlamacının arzusu. Böyle bir yıldızın hem şimdiki dönemi, hem de geleceği vardır.

Boston matrisi nasıl kullanılır?

Ürünün veya iş yaşam döngüsü “soru” (“sorunlu çocuk”) aşamasından başlar. Zamanla o büyüyor ve yıldıza dönüşüyor. Fakat pazar gelişiyor ve görünüşte değişiyor ki, bu da nispeten eski yönelik piyasalarda temponun düşmesine neden olur. O “sütlük ineğe” dönüşüyor ve kendi hayat döngüsü “köpek” olarak başa vurur. Boston matrisi şirketlere kendisinin hangi ürün ve bölmesini koruyup bulundurmalı olduğu, yatırım hacmini artırmalı olduğu, kurtulmalı olduğunu karar vermekte yardımcı olur. Matris aşağıdaki 4 temel stratejisinden kullanmayı öneriyor:

Aktif yatırım ile pazar payını artırmak

Yatırımı azaltıp, aynı zamanda geliri maksimum çıkartarak eş zamanlı geçmiş çabaların meyvelerini görmek en doğru hareket olacaktır. Bu nedenle, aktif olarak yatırımlarınızı göz önünde bulundurmalı ve Pazar payınızı arttırmalısınız.

Post Comment