Başarının Sırrı Nedir?

Başarılı olmayı istemiyorum diyen var mı? Bunu diyen insan ya zaten başarılıdır ya da öğrenilmiş çaresizlik yaşıyordur. Bu engeli aşmanın ilk adımı her başarısızlıkla sonuçlanan durumlarda pes etmemektir. Bunu başardığımız zaman en zor olanı aşmış bulunuyoruz. Çünkü öğrenilmiş çaresizliği herkes aşamayabilir. Bundan sonraki aşamamız başarının sırrı üzerinde kafa yormaktır. Bu sırra erişmek için başarılı insanları takip edip, onların geçtiği yollardan tek tek geçmek gerekiyor.
Başarıyı elde etmiş insanlar zamanında bir şeyleri denemekten korkmadıkları ve inatla mücadele ettikleri için başarılı olmuşlardır. Bizimde bir şeyleri denemekten korkmamayı öğrenmemiz gerekiyor. Hedefimiz ne ise o hedefe güçlü bir şekilde gitmeliyiz. Hedefimize ulaşmamızı sağlayacak gerekli şartlar ne ise onları hazırlamalıyız. Kendimizi hedefe doğru tam donanımlı bir şekilde hazır hale getirmeliyiz. Bu alanda başarılı insanlardan gerekli desteği alacak imkânınız varsa almaktan çekinmeyiniz. Hedefimiz için en doğru zamanı beklemeliyiz. O zamana kadar da yaptıklarımız hakkında gerekli analizleri olumlu ve olumsuz yönleriyle birlikte ele almalıyız. Aksi takdirde gerçekçi davranmamış oluruz.
Ne istediğimizi bildikten ve ona göre hareket ettikten sonra olumsuz durumlarla karşılaşmamız çokta olanaklı olmayacaktır. Hedefe ulaşana kadar pes etmek yok ta ki başarana kadar. Diyelim ki bütün çabalarımıza karşın hedeflediğimiz noktaya ulaşamadık. Peki, bu durumda her şeyi bırakıp kaçmak mı gerekiyor? İşte asıl mücadele şimdi başlıyor. Tüm başarılı insanlar da bu noktadan sonra mücadele ederek başarı elde etmişlerdir. Unutmayın ki her şey size bağlıdır. Siz yeter ki başarıyı isteyiniz, gerisi biraz çaba ve emektir.

Post Comment