PREFABRİK EVLERİN AVANTAJLARI NELERDİR?

Ülkemizde pek sık rastlanan bir yapı türü olmayan prefabrik evler zaman zaman karşılaşılan bir yapı türüdür. Prefabrik evlerin bazı avantajları vardır. Bu avantajlar ise şunlardır:

1. Prefabrik evler yapımı oldukça hızlı ve pratik olan evlerdir. Diğer yapılarla kıyaslandığında oldukça kısa bir zamanda yapımı tamamlanmaktadır.
2. Prefabrik evler modül nitelikli evlerdir. Bu evlerin bütün malzemeleri fabrikalarda hazırlanır. Yapım aşamasında ise bu parçalar birleştirilerek yani birbirine monte edilerek ev haline getirilir.
3. Estetik bir görünümüne ve rahat bir kullanıma sahiptir. Görüntü açısından oldukça estetik durmaktadır. Rahatlık açısından ise temizliği oldukça kolaydır. Ayrıca herhangi bir yere zarar gelse o bölgedeki parça tamir edilir.
4. Nakil durumu oldukça kolaydır. Eğer evi başka bir yere taşınmak istenirse bu kolaylıkla yapılabilir. Tüm parçalar tekrar sökülür ve istenen yere taşındıktan sonra tekrar birbirine monte edilebilmektedir.
5. Depreme daha dayanıklıdır. Deprem anında beton binalar çatlayıp yıkılabilirken, prefabrik evler esnemekte ve kırılmaktadır.
6. Isınma konusunda çok daha idealdir. Prefabrik yapı malzemelerinden kaliteli ısı yalıtımı kullanıldığı için kışın ısınma konusunda pek bir sorun ile karşılaşılmamaktadır.
7. Diğer yapılara göre daha konforludurlar. Esnek bir tasarıma sahip olması bu konforu sağlamaktadır.
Prefabrik evlerin genel avantajlar bunlardı. Bunun gibi daha birçok avantaja sahiptir. Bu avantajlar ise kullandıkça ortaya daha iyi bir şekilde çıkmaktadır.

Post Comment