EV ALMADAN ÖNCE NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Evler, insanların günlük yaşamlarında kullandıkları önemli bir yerdir. İnsanlar evleri çok çeşiti amaçlar için kulanırlar. Evlerin en önemli özelliği ise insanlaın mahrem yuvaları olmasıdır.
Evler çok çeşitli amaçlar için kullanıldığı için ev alımında dikkat edilmesi gereken birçok önemli nokta bulunmaktadır. Her şeyden önce evin kaç kişilik bir aileyi himaye edeceği, büyüklüğü gibi özel konular üzerinde durulmalıdır. Bu özel nedenlerin dışında genel ve çok önemli nedenler bulunmaktadır. Bunların başlıcaları şunlardır:
1. Ruhsat: ruhsatsız bir yer yani yasal olarak kişiyi sıkıntıyı sokacak yapılardan uzak durulmalıdır. Alınacak evin mutlaka ruhsatı bulunmalıdır.
2. Eğer bir apartman dairesi alınacaksa mutlaka kat irtifakının olması gerekir. Yani apartman içinde hangi daire kaçıncı katta gibi bir durumdur.
3. Zemin etüdünün mutlaka yapılmış olması gerekir. Çünkü ilerde meydana gelecek deprem gibi herhangi bir doğal afete dayanıklı zeminde oturmak en doğru olanıdır.
4. Kaliteli malzemelerin kullanılmış olmasına dikkat edilmelidir.
5. Evdeki metrekarenin net olarak belli olması. Bazen verilen metrekare brüt olabilir, bu nedenle ev alacaklar bir şok yaşabilirler.
6. Enerji tüketimi için mutlaka ideal kimlik belgesinin olması gerekir.
7. Yangına dayanıklı olması, yani yalıtımının iyi olması gerekmektedir.
8. Ödemenin elden yapılmaması, bir banka aracılığı ile yapılması gerekir. Sözleşmenin ise noterden yapılması en doğru olanıdır.
9. Aidatı belli olmayan konutlara girmemek gerekir. Yapımı bitmemiş ne kadar aidatla biteceği belli olmayan konutlar maddi yük getirebiliyor.

Post Comment