Bilim insanları bulaşık yıkamanın sağlığa yararlı olduğunu açıkladı

ABD’li bilim insanlarının 6 bin kadın üzerine yaptığı araştırma sonucuna göre bulaşık yıkamak gibi ev işleri yaşam süresini olumlu etkiliyor. Sonuçlar Journal of the American Geriatrics Societ dergisinde yayımlandı.

Araştırmaya yaşları 65 ile 99 arasında değişen 6 bin kadın katıldı. Bilim insanları bir hafta boyunca kadınların fiziksel aktivitesini takip etti ve ardından doktorlar 3 yıl boyunca kadınların sağlık durumunu gözlemledi.

30 DAKİKA YÜZDE 12’YE EŞİT

Alınan sonuçlar, günde en az 30 dakikasını fiziksel aktiviteye ayıranlar arasındaki ölüm oranının yüzde 12 daha az olduğunu gösterdi. Fiziksel aktivitenin günde 1 saate çıkarılması ölüm olasılığını yüzde 39 azaltıyordu. 

Bilim insanları, temizlik ve bulaşık yıkama gibi ev işleri ile temiz havada yapılan yürüyüşün de fiziksel aktivite olarak değerlendirildiğini kaydetti.

Araştırmanın baş uzmanı Andrea Lacroix, “Uzun zaman boyunca bu tür faaliyetin sağlıklı olmak için yetersiz olduğu düşünülüyordu. Ama şimdi, hafif fiziksel aktivitenin bile kadınlarda ölüm olasılığını azalttığı yönünde kanıtlar var” dedi.
 

Share This Post

Post Comment